Twój kolorowy balkon na wiosnę-zaplanuj swoją oazę
3 lutego 2022Balkon pełen kwiatów to marzenie wielu z nas. Coraz częściej myślimy również o założeniu mini ogródka warzywnego lub ziołowego na. Kiedy zacząć planować ogródek na balkonie? Najlepszym terminem jest właśnie styczeń! Nawet najmniejszy balkon ma potencjał by stać się przytulną oazą pełną roślin! Wykorzystaj go i stwórz roślinną przestrzeń wśród której wypijesz kawę, poczytasz książkę, zrelaksujesz się czy też ugościsz znajomych. Nie wiesz jak się do tego zabrać? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jakie gatunki wysiewać by z dumą stwierdzić, że Twoje rośliny na balkonie #pieknierosna!


Uporządkowanie schowka=balkonu
Często balkon staje się schowkiem, szczególnie w blokach gdy nie ma dostępnych dodatkowych pomieszczeń. Przechowujemy na nim rower, narzędzia, ziemię ogrodową i inne przedmioty, dla których nie możemy znaleźć miejsca. Aby stworzyć przytulny, roślinny balkon niestety trzeba to wszystko uprzątnąć. Im szybciej, tym lepiej! Jeśli nie masz gdzie przenieść zalegających tam rzeczy może warto zakupić uchwyt na rower, skrzynie na narzędzia, szafki czy pojemnik na ziemię. Sprzątając zwróć uwagę na stan balustrady i podłogi-czy po zimie nie potrzebują naprawy lub przemalowania? Sprawdź również w jakiej kondycji są donice, skrzynie, stolik, krzesła-czy nie popękały po zimie, czy nie trzeba ich zreperować, pomalować czy kupić nowych.
Zaplanowanie przestrzeni na balkonie
Po posprzątaniu rozjaśni Ci się trochę obraz i wielkość Twojego balkonu. Nie wiesz jak go zaplanować? Proponuję narysować sobie plan (rzut z góry) balkonu. Zmierz balkon i przenieś wymiary na kartkę-najlepiej w skali. Pomyśl, czego oczekujesz od swojego balkonu: czy mają się znajdować na nim rośliny, czy chcesz stworzyć warzywnik, ogródek ziołowy, czy mają być na nim kwiaty, jak dużo miejsca na wypoczynek potrzebujesz? Dostosuj swój balkon do swoich potrzeb. Oczywiście ułatwią to inspiracje-oglądaj zdjęcia w internecie, czasopismach, książkach. Może ktoś z Twojej rodziny lub znajomych ma balkon, którym chciałbyś się zainspirować? Zaznacz na planie w którym miejscu chcesz umieścić stół i krzesła, rośliny, skrzynie na ziemię itd. Nanieś również w jakim miejscu występuje największe nasłonecznienie, w jakim cień, półcień.


Wybór stylu i kolorów
Pomyśl w jakim stylu chcesz urządzić balkon-boho, minimalistyczny, nowoczesny, wiejski? Postaw na to, co Ci się podoba i w jakiej przestrzeni czujesz się najlepiej. Idealnie byłoby gdyby styl balkonu łączył się z wnętrzem mieszkania, stanowił jego przedłużenie. Jednak to tylko drobna wskazówka. Zastanów się również jaką kolorystykę chcesz utrzymać na balkonie-najlepiej wybrać 2,3 kolory pasujące do siebie niż mieszankę wszystkich barw świata. Oczywiście wybór należy do Ciebie jednak bardziej harmonijnie, spójnie i przytulnie wyglądają stonowane zestawienia kolorystyczne. Tym bardziej, że przestrzeń balkonu zazwyczaj jest niewielka-mieszanka kolorów może sprawić, że będziesz czuł się przytłoczony natomiast stonowane zestawienia będą sprzyjały relaksowi.
Z powodzeniem można łączyć ze sobą kolory ciepłe (np. żółty, czerwony, pomarańczowy) i zimne (np. srebrny, fioletowy, niebieski). Dobrze wyglądają też neutralne połączenia zieleni, bieli, czerni. Dla fanów mocniejszych połączeń proponuję zestawienie ze sobą kolorów kontrastowych, np. czerwony z zielonym, żółty z fioletowym, granatowy z pomarańczowym. Jeśli nie znasz jeszcze koła barw to polecam Ci się z nim zapoznać. Dzięki niemu dowiesz się jak łączyć ze sobą kolory aby były przyjemne dla oka. Tą wiedzę możesz wykorzystać nie tylko w projektowaniu balkonu ale również w życiu codziennym -dobieraniu kolorów ubrań czy projektowaniu wnętrz!


Czym się kierować przy wyborze roślin
Pomyśl już o roślinach, które chciałbyś uprawiać na swoim balkonie. Styczeń/luty to dobry czas na zakup nasion-jest jeszcze duży wybór, sklepy są dobrze zaopatrzone ponieważ zaczynają sezon. Wybieraj rośliny dopasowując je do warunków panujących na balkonie (czy jest to miejsce słoneczne, półcieniste czy cieniste?)-to ważne, aby rośliny dobrze rosły. Zastanów się na jakich roślinach Ci zależy, wybierz je i spróbuj umieścić je na swoim planie (oczywiście zachowując skalę). Nie bój się używać kolorowych kredek czy pisaków-stworzysz w ten sposób barwny projekt koncepcyjny, wizualizację pokazującą Ci jak mniej więcej balkon będzie wyglądał.
Porada Eksperta: „Aby rośliny na balkonie wyglądały atrakcyjnie wybierz takie o różnych fakturach liści, kształtach kwiatów, wysokości, różnym terminie kwitnienia, uzupełniających się kolorach. Spróbuj tak wybrać rośliny aby balkon był atrakcyjny przez cały sezon. „


Polecam wypisać sobie wybrane gatunki roślin, a obok nich termin kwitnienia lub zbioru plonów (w przypadku warzyw i ziół) – pomoże Ci to w niełatwym zadaniu zaplanowania atrakcyjnego wyglądu balkonu na długi czas. Najlepiej wypisać sobie również terminy siewu! Tym samym stworzysz sobie harmonogram wysiewu roślin.
Jakie rośliny wybrać?
Wybór roślin na balkony jest naprawdę duży-wśród roślin ozdobnych zrobiłam podział na rośliny jednoroczne, dwu i wieloletnie oraz pnącza. Jeśli marzysz o ogródku warzywnym czy ziołowym jest to możliwe na balkonie! Poniżej krótka charakterystyka każdej z grup i polecane gatunki.


- Ozdobne rośliny jednoroczne
Dają szybki efekt, większość z nich wysiewa się wprost do gruntu już w marcu/kwietniu. Kwitną długo, od wiosny do jesieni, szybko rosną i bujnie kwitną. Dostępnych jest wiele gatunków, odmian i kolorów roślin jednorocznych. Są to rośliny raczej mało wymagające, nie sprawiające problemów.
Polecane na balkony:
-petunia, lobelia zwisła i stroiczka, laurencja, uczep złocisty, słonecznik ozdobny ‘Polino Gold’, starzec, mrozy, pozłotka (maczek kalifornijski), niecierpek waleriana, groszek pachnący, maciejka dwuroga, nemezja powabna, porcelanka, portulaka wielkokwiatowa, szałwia błyszcząca, sanwitalia rozesłana, aksamitki, nasturcja, nasturcja kanaryjska, werbena ogrodowa, barwinek, cynie, diaskia, papryka ozdobna, nierembergia, rdest główkowy, petunia. Nasiona wszystkich wymienionych gatunków znajdziesz w zakładce Rośliny ozdobne-jednoroczne na naszym e-sklepie.
- Ozdobne rośliny dwuletnie
Zazwyczaj kupujemy gotowe sadzonki tych roślin nie mając świadomości, że są one przygotowywane rok wcześniej. Rośliny dwuletnie potrzebują bowiem dwóch sezonów do zakwitnięcia. Chcąc zaoszczędzić pieniądze możesz sam wyprodukować taką rozsadę z nasion. Gotowe sadzonki są bowiem o wiele droższe. Wysiewa się je od maja do sierpnia szykując rozsady na przyszły rok.
Polecane na balkony:
-bratki wielkokwiatowe, niezapominajka alpejska, stokrotka pospolita, goździk brodaty, dzwonki ogrodowe. Nasiona tych gatunków znajdziesz w zakładce Rośliny Ozdobne-dwu i wieloletnie.
- Ozdobne rośliny wieloletnie
Coraz częściej pojawiają się na balkonach wypierając rośliny jednoroczne. Cenione za wytrzymałość, długowieczność i często mrozoodporność. Wybierając byliny nie musimy co roku kupować sadzonek czy wysiewać roślin. Na zimę można je zostawić na balkonie osłaniając je przed mrozem, chociaż część z nich należy schować w cieplejsze miejsce
Polecane byliny na balkony:
-pelargonia bluszczolistna, pelargonia rabatowa, smagliczka górska, skalna, dzwonek poszarskiego, dzwonek drobny, dzwonek kropkowany, kostrzewa sina, funkia, lawenda lekarska, lawenda francuska, skalnica, fiołek rogaty, tawułka Arendsa, dalie, szałwia omszona, rudbekia dwubarwna i purpurowa. Nasiona tych roślin ozdobnych znajdziesz w zakładce Rośliny Ozdobne dwu i wieloletnie.
- Pnącza
Zarówno jednoroczne jak i wieloletnie rośliny pnące się po podporach lub sznurkach, idealne do zagospodarowania pionowej przestrzeni, zacienienia balkonu, zakrycia balustrady. Można umieszczać je również w donicach z palikami. Niezwykle efektowne, dzięki nim możesz stworzyć sobie zieloną ścianę lub pojedyncze pionowe kolumny jeśli puścisz je na sznurku.
Polecane pnącza na balkony:
-asarina, thunbergia, wilec-powój pnący, wilec pierzasty, kobea pnąca, fasolnik egipski, powojnik tangucki, miesięcznica błękitna, groszek pachnący, nasturcja pnąca, fasola wielokwiatowa, rodochiton. Wyszukaj je na naszej stronie w zakładce Rośliny Ozdobne.
Oprócz niewątpliwych walorów dekoracyjnych kwiaty mają również inne ciekawe zastosowanie. Otóż niektóre z nich są jadalne! Bratki, stokrotki, niezapominajki. goździki, pelargonie, lawenda, nasturcja – te kwiaty możesz dodać do sałatek, ciast, lemoniad, herbat. Plusem jest to, że wiesz, że kwiaty, które będziesz spożywać nie są traktowane chemicznymi środkami ochrony roślin. Poza tym możesz ściąć kwiaty i wstawić do wazonu zyskując darmowe bukieciki.




Ciekawe, inne produkty na balkon:
- Jeśli chcesz odskoczni od typowych nasion to polecam Ci naszą nowość BOMBY KWIETNE oraz KONFETTI KWIETNE!
- Bomby to nasiona roślin ozdobnych wymieszane z podłożem i uformowane w kulki. Takie bomby wsadza się do ziemi w kwietniu. Z jednej kuleczki wyrasta “kępa” różnobarwnych kwiatów. Konfetti natomiast to nasiona roślin ozdobnych zatopione w biodegradowalnym, kolorowym papierze.
Wysiewanie bomb kwietnych to doskonała zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dzieci! Słyszałeś o konfetti kwietnym? W kolorowych, papierowych kółkach kryją się nasiona roślin ozdobnych. - Łąki kwietne! To hit ostatnich lat i trend ciągle rozwijający się. Nie wiem czy wiesz, ale możesz mieć również swoją mini łąkę kwietną na balkonie w doniczce! W naszej ofercie posiadamy wiele mieszanek kwietnych. Polecamy np. TUBY – Maga Jesieni i Sielskie Lato. Wysiewa się je wprost do gruntu, tak jakby się “soliło” podłoże. (Tuba posiada od góry dziurki takie jak w tubach z przyprawami). Wspaniała zabawa dla dzieci i dorosłych!
Mieszanki kwietne na balkon! Sielskie Lato i Magia Jesieni pięknie ozdobią Twoją kolorową oazę. - Warzywa
Marzysz o świeżych pomidorkach zerwanych prosto z krzaczka w asyście kolorowej fasolki szparagowej? Otóż nawet na balkonie możesz stworzyć mały, osobisty ogródek warzywny! Spożywanie własnoręcznie uprawianych warzyw jest na pewno zdrowsze niż tych kupnych. Wiadomo, że na małym balkonie nie jesteś w stanie założyć takiej uprawy aby były na nim wszystkie warzywa na sezon ale nawet mając parę doniczek to już coś. Wbrew pozorom wiele gatunków warzyw możemy uprawiać na balkonie – głównie takie, które mają płytki system korzeniowy i potrzebują niewiele miejsca. Ciężko jest uprawiać kapustę lub warzywa korzeniowe np. marchew czy pietruszkę. Do uprawy warzyw najlepszy będzie słoneczny, osłonięty od wiatru balkon. Poniżej wymieniamy gatunki warzyw, które poradzą sobie w balkonowych warunkach.


Polecane na balkony:
-pomidory koktajlowe (np. odmiana ‘Maskotka’, ‘Figiel’, ‘Pokusa’), papryki słodkie, koper, fasolka szparagowa tyczna (najlepiej karłowa, np. odmiany ‘Tytania’, ‘Laurina’, ‘Złota saxa’, ,Processor’), rzodkiewka, sałata, seler naciowy, pietruszka naciowa, roszponka, rukola, cebula, szczypiorek,. Nasiona tych warzyw znajdziesz w zakładce Warzywa.
Porada Eksperta: „Aby mieć stały dostęp do zielonych warzyw przez cały sezon możesz uprawiać sałatę, rzodkiewkę, szczypiorek, roszponkę, koperek-wysiewając je co 2-4 tygodnie!”
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej odnośnie ogródka warzywnego na balkonie przeczytaj w lutym artykuł pt. “Twój ogród warzywny na balkonie”!
- Zioła
Ciekawym pomysłem na zagospodarowanie balkonu jest stworzenie na nim ogródka ziołowego. Możesz przeznaczyć na to parę doniczek lub cały balkon, wszystko zależy od twoich potrzeb. Zioła dają niezwykły aromat i zapach, przesiadując na takim balkonie na pewno się zrelaksujesz. Dodatkowo świeże zioła możesz dodawać do kanapek, sałatek, lemoniad (polecam z rozmarynem!), makaronów, pizzy. Ciekawym i pysznym przepisem jest sernik bazyliowy! Na pewno zrobi furorę na niejednej imprezie. Co więcej zebrane zioła możesz ususzyć by po sezonie móc je dalej używać w kuchni. Nie wiem czy wiesz, ale kwiaty niektórych ziół są również jadalne -np. kwiaty bazylii, szałwii, mięty, tymianku, oregano. Możesz nimi przystroić potrawy, dodać do herbaty, lemoniady. Niezwykłym zastosowaniem jest ścięcie kwiatów np. bazylii, szałwii i wstawienie ich do wazonu. Jak widzicie zioła mają wiele zastosowań, a przede wszystkim wykazują właściwości prozdrowotne -usprawniają metabolizm, wspomagają odchudzanie, zwalczają trądzik, pomagają w przeziębieniach, posiadają wiele witamin, minerałów i antyoksydantów. Jakie zioła nadają się na balkon?
Gatunki ziół polecane na balkon:
-estragon, kolendra siewna, melisa lekarska, mięta pieprzowa, okrągłolistna, bazylia właściwa (+ciemnolistna, 'Cinnamon’, cytrynowa, ‘Palla compacto’, tajska ‘Siam Queen’), majeranek, oregano, rozmaryn, szałwia lekarska, tymianek właściwy, cząber ogrodowy. Wpisz nazwę gatunku na stronie e-sklepu lub wyszukaj w zakładce Zioła .
Wybór donic, mebli, dekoracji
Jeśli przejrzałeś swoje donice, meble ogrodowe i dekoracje, które miałeś na balkonie i okazały się do wymiany lub coś musisz dokupić to bliżej sezonu zwróć uwagę na ofertę sklepów internetowych i stacjonarnych. Wybór dodatków na balkon jest ogromny, w przeróżnych stylach i kolorystyce więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Trzymaj się wybranego stylu i kolorystyki. Może warto pomyśleć o zakupie donic z drugiej ręki? Często używane donice, skrzynie, pojemniki są w bardzo dobrym stanie i można kupić je w dobrych cenach. To samo z meblami ogrodowymi -stolikami, krzesłami, fotelami czy też dekoracjami takimi jak lampiony. Oczywiście to tylko propozycja, w sklepach również znajdziesz wiele pięknych artykułów. Aby balkon był bardziej przytulny udekoruj go lampkami, dodaj dywan, zapal świece w lampionach. Stwórz swój własny azyl, w którym odpoczniesz po trudach dnia.


Mam nadzieje, że dowiedziałeś się czegoś więcej na temat planowania ogrodu na balkonie! Trzymam kciuki i życzę powodzenia w tworzeniu własnej kolorowej oazy. #pieknierosna niech wybrzmiewa przez rośliny na Twoim balkonie!